Ez az oldal azért készült,

- hogy öregedve ne felejtsünk el

  eseményeket,

- a rokonaink, barátaink tudjanak rólunk...

- a tapasztalatainkat megosszuk-

  másokkal...

 

 

 Az igazi oka azonban az a kérés, amelyet Rácz Tóni barátom fogalmazott meg így:

"Marikával csak egyre kérünk, és ezt a régi barátságunkra tekintettel igazán megtehetnéd, hogy a kemence tervrajzát 2 évig őrizd meg. Tiszta sárgák lettünk az irigységtől, ahogy megláttuk. 2 év múlva végleg haza akarunk menni, kinéztünk a M..... oldalában egy kis szőlőt, ott szeretném felépíteni. Igaz itt sokkal jobb lenne, főzögetek az itteni magyaroknak, azzal még sikeresebb lenne."

 

Mivel manapság olyan hosszú távra, - két év - nem lehet tervezni, ezért megcsinálom az "emlékezete-met".

 

Miért és hogyan is építettük a kemencét?

 Az elmúlt év őszén Cziráky Pistáéknál Árpáson voltunk és szokás szerint horgásztunk a helyi horgásztóban, amikor is a gárdonyi házunk szóba került és a tógazda Dóczi Zoli megkérdezte tőlem: "Nem akarsz a gárdonyi kertedbe egy kemencét építeni. Én adom a hozzávaló anyagot..., amit el kell szállítanod és egy 2X2-es alapot kell csinálnod, szerzek neked építőmestert is.

Innen indult az egész. Igaz én már korábban is kacérkodtam a gondolattal, de nagyon nem akartam, mondván, hogy munkaigényes a begyújtás, egyszer-kétszer fogjuk használni...stb.

Tehát a "felajánlás" kapóra is jött, mivel a párom is ott volt és nyíltan nem ágált ellene. Halat nem fogtunk, de köszönettel és vendéglátónk iránti nagy tisztelettel elfogadtam a kemencéhez való anyagot. A következő hétnek a végén Gárdonyban a házunkhoz közel lakó kőművest megkerestem, aki még azon a héten elkészítette a leendő kemence alapját és felajánlotta, hogy amennyiben a mesterem valami miatt nem jön el, ő szívesen megépíti az általam kigondolt kemencét, mert van gyakorlata benne. Ekkor erre nem is gondoltam, de elraktároztam az információt.

Az anyagszállítás megszervezése, a mester elérhetőségének hiánya nem tette lehetővé, hogy még az ősszel elkészüljön, ezért a lényegi munkát tavaszra halasztottuk.

Közben 2012. tavaszán a benzinárak  miatt a szállítási költségek annyira megugrottak, hogy a kemence alapanyagának 150km-ről történő szállítása (1000db. bontott csengő tégla, 100db. samottégla, kemenceajtók) nem volt gazdaságos... A fuvaros, aki Árpásról szállította volna (akit történetesen Árpinak hívnak), azt mondta, hogy olcsóbban tud nekem Gárdonyban téglát szerezni. Így is lett. Ezért az árpási anyagokról köszönettel lemondtam.

Ettől kezdve nem volt logikus, hogy a mestert olyan messziről ideutaztassam. Ekkor jött a képbe Liszi Mihály agárdi kőműves korábbi ajánlkozása, felajánlása. Ő 2012. április elején baráti alapon megépítette és gondoskodott a kiégetéséről is.

Mivel a kemencében való sütkérezés emlékképei leszűkültek a nagymamám által Kunhegyesen, a Kölcsey u. 4. szám alatt sütött gyermekkori kenyérlángosra, arra gondoltam, - és az interneten a kemencebence.hu fórumán is ezt olvastam -, hogy a kellő hőfok (a felfűtöttség) ellenőrzésére hőmérőt is beszerzek, amelyhez 2db. átvezető hüvelyt vettem. Az egyik a tűztér hőmérsékletét méri, míg a másik a samott tégla és az üveg közé került,ezzel a kemence aljának hőmérsékletét ellenörzöm. Úgy gondoltam, hogy a kemence komplexum "multifunkciós lesz". Vagyis lesz egy olyan hely, ahová a tárcsát tudom rakni, lesz egy olyan szélvédett hely, ahová a bográcsot tehetem, de a fának is kell egy tároló...Így lett a kemence mellett egy munkaasztal-szerűség, amely már eddig is jó szolgálatokat tett. Nem kell a forró edényekkel az udvaron rohangálni, ha a húst meg akarom fordítani, vagy a babgulyást megkavarni illetve megkóstolni ...stb.

A multifunkcionalitásából adódik, hogy a kéményében halat, sajtot is tudunk füstölni.

                                                                                                   

Bevezető  |   Fotógaléria  |   Receptek   |   Videók   |  Felfűtés  |   Kapcsolat  |  Fotógaléria 2.

All Copyrights Reserved 2012, Benczur Attila